2024. december 16., hétfő

Erich Kastner: Három ember a hóban - Pokol a szállodában

Álmomban nem gondoltam volna, hogy egy felnőtteknek szóló, humoros regény annyira pozitív élményt fog számomra jelenteni, mint amit a Három ember a hóban jelentett decemberben. Miután kudarcba fulladt Rejtő-próbálkozásaim voltak már, kicsit tartottam ettől a regénytől annak ellenére, hogy nagyon kíváncsi voltam rá, mert a fülszöveg izgatottá tett. Erich Kastner regénye legfrissebb kiadása 2020-ban jelent meg egy - számomra - vonzó borítóval a Móra Könyvkiadónál.

Ráadásul, mivel a regény humora - nyugodtan modhatom - örök, így nemcsak télen, hanem bármikor olvasható, amikor az embernek kedve támad kiszabadulni a mókuskerékből, és egy igazi, a szó legnemesebb értelmében szórakoztató könyvre vágyik

Álljon itt elsőként a fülszöveg, hogy miről is szól ez a történet:

Tobler úr, a dúsgazdag, ám kissé habókos iparmágnás titokban részt vesz azon a pályázaton, amit saját cégének reklámozására hirdettek meg. Második helyezettként ingyenes üdülést nyer az Alpok egyik elegáns szállodájába, ahová inkognitóban, ágról szakadt öltözékben érkezik; csupán sikeres üzletembernek álcázott inasa kíséri el.

A félreértések – a szerző szavaival élve – sejtosztódással szaporodnak, amikor a fődíj nyertese, a kopott külsejű, de igen tehetséges Hagendorf doktor toppan be a Grand Hotelbe. A ruhacserék és többszörös szerepcserék közepette a nincstelen fiatalembert megkülönböztetett figyelemben részesíti a hotel személyzete és nagyvilági hölgyek rajonganak érte – a kicsit bogaras igazi milliomos pedig egy ócska kis padláson kuporog és leplezetlen közutálatnak örvend. Mi jöhet még? A klasszikus vígjátéki helyzetektől, szellemes dialógusoktól pergő regényből természetesen a szerelmi szál és a szerencsés végkifejlet sem maradhat ki.

 A regényben a legjobban Johannt szerettem, egyszerűen elolvadok, ha rá gondolok. Ne értse félre senki, Johann Tobler úr inasa, aki - szintén inkognitóban - elkíséri munkaadóját a hotelbe. De egyszerűen nem lehet őt nem szeretni. Annyi szeretettel és törődéssel veszi körül Tobler urat, olyan gondoskodás árad belőle, ami megmelengeti az olvasó szívét, ugyanakkor mosolyra is készteti, de ez a mosoly nem gúnyos, egy cseppet sem az. Kastner remekül alakítja az eseményeket, a félreértések láncolatát, az olvasó nem tud nem jókedvű lenni olvasás közben. És ahogy írok most, úgy jut eszembe, hogy újra kellene olvasnom a regényt. Most. Azonnal. Hiányzik ez a világ. Egyfelől szeretem ezt a korszakot, másfelől olyan ritkán találok nekem való, okos humorral átitatott könyvet, hogy ha ilyenre találok, nem akarom elengedni.

Tetszett, ahogy az első díjazott fiatalember, a szegény körülmények között élő Hagedorn összebarátkozik Toblerrel. Kapcsolatuk őszinte, hiszen a fiatal férfi nem tudja, kicsoda valójában az ágrólszakadt idős ember, de kedveltem a milliomos házvezetőnőjét, Kunkelnét és Tobler lányát, Hildet is, akiknek persze szintén jutott épp elég szerep a lapokon. Jó volt a lezárás is, amit nem spoilerezek el, akit érdekel egy jó történet, az olvassa el mindenképpen a Három ember a hóban-t.

 Voltak persze negatív karakterek is a regényben, mint a portás, sok vendége a hotelnek vagy a szállodaigazgató, de a pozitív hősöket csak akkor tudjuk igazán értékelni, ha találkozunk a történetben ellenpólusukkal is, és Kastner jól egyensúlyozott a pozitív és negatív szereplők között. A humor pedig nem volt sem erőltetett, sem szájbarágós, sem harsány. Míg olvastam a regényt, képes voltam élvezni a vicces szituációkat, a humoros mondatokat, és nem idegesített fel a kényszeredettségük, mint ahogyan Rejtő Jenőnél éreztem sokszor. Örülök, hogy elolvastam a Három ember a hóbant, mert míg a Notebene 45-öt szerettem az írótól (ha lehet egy ilyen kötetre ezt mondani), addig A salzburgi szobalányt csak közepes olvasmánynak éreztem. Így ugyan kíváncsian és nyitottan, de a kudarcra felkészülve kezdtem bele ebbe a regénybe, és boldog vagyok, hogy új kedvencet avathattam.

 Nagyon köszönöm a Móra Könyvkiadónak, hogy recenziós példány formájában elolvashattam ezt a regényt, és akinek a figyelmét felkeltettem az ajánlómmal, keresse fel a kiadó honlapját, ahol nemcsak ezt a regényt, hanem a Móra Könyvkiadó már kötetét is megrendelheti.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése