Tavaly márciusban olvastam Bán Mór Hollófiak sorozatának első részét, A tárnák rejtélyét, ami nagyon kellemes élményt adott, és azóta is szívesen emlékszem vissza rá. Az emlékek kútja 2023-ban jelent meg, szintén a Vaskapu Kiadó gondozásában, s ami azonnal szemet szúr az olvasónak, az az ismételten minőségi borító, amely itt is Bodnár Balázs munkáját dicséri és magának a kötetnek a színvonalas fizikai megjelenése.
Az ifjú Mátyás kalandjai folytatódnak ebben a kötetben, az uralkodó ezúttad Hunyad várában emlékszik vissza gyermekkora egy epizódjára, melyben egy kút, az emlékek kútja játszotta a főszerepet. Persze akkor még nem volt igazi kút: egy rab török katona és fia igyekeztek a sziklára épült vár udvarán centiméterről centiméterre kivájni azt a kemény kőből. A munkájuk nehéz volt és a melléjük beosztott strázsának, Márkusnak "köszönhetően" kíméletlenek voltak a körülmények is. A fiatal Mátyás jó szívét már az első kötetben megismerhettük, a fiú jelleme itt se változott, segítségére siet a két szenvedőnek, és a borító már sejteti az olvasóval, hogy bajba is kerül a kút mélyén. Mivel a történetet ő maga meséli el felnőtt fejjel egy emberének, nem kell aggódnunk az élete felől, ez a megnyugvás azonban cseppet sem von le az izgalmas történet értékéből.
Fontos ebben a kötetben a felebaráti szeretet, a szenvedő iránti részvét és segítség, de bizony ennél is fontosabb kérdés is felmerül. A rabokra egy megkeseredett férfi vigyáz, aki a törökök támadásai miatt veszítette el a szeretteit, és - Mátyással ellentétben - nincsen benne irgalom a rabul ejtett katona és fia iránt. De vajon egy háborúban az egyszerű katon-e a bűnös vagy azok, akik kirobbantották a háborút? A katona parancsot teljesít, legyen az török vagy magyar, egyikük sem örömből és élvezetből fosztogat, öl és rabol. De egy katonának teljesítenie kell a parancsot. Ez nagyon nehéz. Nehéz volt akkor, nehéz a huszadik század véres évtizedeiben és nehéz manapság is. Mert egy katona nem eredendően gonosz. Nem eredendően bűnös - és most nem az élvezetből, a háború folyamán gonosz indulatból elkövetett cselekedetről beszélek. Azt gondolom, Mátyás tudta ezt, ezért is sietett segítségére a két idegennek.
Márkus példája pedig azt is megmutatja, ne ítélkezzünk ismeretlenül, nem tudhatjuk, ki áll előttünk. Bánjunk úgy másokkal, ahogy szeretnénk, hogy velünk bánjanak mások. A Hunyadiak korában nem beszélhettünk még igazán emberi jogokról, nem hiszen, hogy törvény szólt volna a foglyulejtettekkel való bánásmódról, de emberség mindig volt és lesz is, csak ne feledkezzünk meg róla.
A Hollófiak sorozat második kötete is szép, fordulatos, izgalmas és tanulságos történet, amit gyerek és felnőtt egyaránt élvezettel olvashat. Keressétek a kötetet a kiadó honlapján.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése