2025. január 13., hétfő

Dawn Casey: Mesék télre

Különleges utazásra invitált 2025 januárjában Dawn Casey kötete, a Mesék télre, amelybe a világ minden tájáról gyűjtött össze történeteket a kötet alkotója és ami először 2021-ben jelent meg a Móra Könyvkiadónál, a második kiadás pedig egy évre rá látott napvilágot. Gyönyörű kivitelű ez a könyv: nagyalakú, fantasztikus illusztrációkkal, jó minőségű nyomdai és szerkesztői munkával és a mesék is különlegesek voltak.

Különleges élmény volt ennyi nemzet meséit olvasni, szembesülni a különbségekkel, hasonlóságokkal és hogy mennyire más és más stílusúak és témájúak a történetek. Sok kedvencem is lett, ez a könyv is azok közé tartozik, amit érdemes újra és újra elővenni évente vagy párévente ismét elolvasni, mert nagyon jó hangulatot adnak a tél időszakban

Sokat gondolkodtam azon a könyv befeejzése után, melyek voltak azok, amiket különösen szerettem, és arra jutottam, hogy az alábbiak kerültek közel hozzám.
A tanuki aranya – Japán
A mikulásvirág – Mexikó
A hóleány – Oroszország
A nyuszi ajándéka – Kína
A tizenkét hónap – Görögország 

 Már ebből a kis listából is jól látható, mennyire sok ország reprezentálja magát a kötetben, tényleg a világ körül utazunk az oldalakon a mesék segítségével. A hóleányt olvasva jutott eszembe egy regény, ami – szerintem – ezt a mesét dolgozhatta fel: Eowyn Ivey: A hóleány című regénye. Olyan remek volt a történet, hogy meg is fogadtam, 2025-2026 telén elolvasom Ivey könyvét. Igazán izgalmasak azok a  könyvek, amiknek a segítségével újabb könyvhöz jut el az olvasó, ez is ilyen olvasmány volt a számomra, aminek örülök. Itt kell megjegyeznem, ha már téli hangulat, hogy sok éve Peter Hoeg regényét, a Smilla kisasszony hóra vágyik című bűnügyi történetét olvasva ismertem meg Euklidész Elemek című könyvét, és olyannyira kedvet kaptam ehhez az ókori matematikakönyvhöz, hogy addig nyomoztam, amíg egy antikváriumban ráleltem, és azóta is imádom az Elemeket, de ki ne imádná, amikor olyan izgalmas mondatok vannak benne, mint

A vonal szélesség nélküli hosszúság.

vagy éppen

A vonal végei pontok.

Rendben, lehet, ez csak az én perverzióm, hogy elaléltam ezektől a mondatoktól, mert végiggondolva azt éreztem, mennyire egyszerűek, egyértelműek és önmagukban zseniálisak.

Na, de visszatérve a Mesék télre című népmeseválogatáshoz, remélem, sokan kedvet kapnak az elolvasásához, mert a könyvespolc éke lehet azok kívül, hogy amúgy jó élményt ad az elolvasása is.

Köszönöm a kiadónak, hogy recenziós példányként elolvashattam a könyvet, és ajánlhattam az érdeklődőknek.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése