2022. október 30., vasárnap

Natalie Faßmann - Monika Kratz: Kertészkedés kert nélkül

Városi ember vagyok, életem első 2-3 évét leszámítva mindig is lakásban éltem, habár folyamatosan benne él valami zsigeri vonzódás a természethez közeli léthez, a kerthez. Reggel a teraszon meginni a kávét, virágot ültetni, zöldséget termeszteni a kert végében, gyönyörködni a fűzfa lehajló ágaiban. Aztán eszembe jut néhány kudarcos fűnyírásom emléke gyerekkoromból, a nyaralóból, meg amikor a lehető legrosszabb időpontot választottam ki a locsolásra, és persze a világ összes, éppen aludni készülő szúnyogát felriasztottam, akik véres bosszút esküdtek.

Az elmondottak ellenére létezik ez a vágyam, hogy egyszer szeretnék nagy kertet és benne egy házat, és rendszeresen olvasok kertészeti kiadványokat. Nemcsak hasznos információkat találok bennük, de lelket gyönyörködtet képeket is, ami felüdülés egy lakáslakónak. A Cser Kiadó 2021-ben megjelent kiadványa, a Kertészkedés kert nélkül azonban pont azokhoz és azoknak szól, akik csak egy kis erkéllyel rendelkeznek, vagy éppen egy ablakpárkány nagyságú helyük van növénytermesztésre.

A formátum a szokásos, amit nagyon szeretek, mert könnyen olvasható, kényelmes méretű, kiváló minőségű papíron sok hasznos információt kap az olvasó. Azt hiszem, sokan álmodoznak zöld balkonról, növényekkel megrakott ablakpárkányról, de vagy nem tudják, hogyan vágjanak bele, vagy pedig - mint én is vagyok - antitalentumok a növénytermesztéshez. És nemcsak virágok ültetéséhez, ápolásához kapunk tanácsokat a szerzőktől, de zöldségek és gyümölcsök is "terítékre kerülnek" a kötetben. Hogyan neveljünk retket, paradicsomot vagy éppen salátát? Mire van szöksége az uborkánaj vagy a szedernek? Ez a rövid felsorolás csak egy nyúlfarknyi ízelítő abból, mennyi mindent tudunk egy erkélyen felnevelni.

Ajánlom ezt a könyvet mindenkinek, aki lakásban lakva is vágyat érez a növények megtermelésére, legyen szó virágoktól kezdve a zöldségeken át a gyümölcsökig.

A kötetet a kiadó honlapján megvásárolhatjátok, én pedig köszönöm a Cser Kiadónak, hogy megismerhettem a szerzőpáros könyvét.

2022. október 24., hétfő

Bernáth Zsolt: Lemezbolt a Szent János utcában

Bernáth Zsolt Lemezbolt a Szent János utcában című regénye a 2022-es évem egyik legjobb olvasása volt, ezt már most biztosra mondhatom. Orsi első kalandja lebilincselt. Engem, akinek az érdeklődési körében nem foglal el elsődleges helyet a fantasy, egyszerűen imádtam a regényt. Az események már a legelején magukkal ragadtak és csupán egyetlen nap elegendő volt ahhoz, hogy nemcsak elkezdjem, de be is fejezzem a történetet. Merthogy a fotelhez szegezett. Ritkán van ilyen, de annál jobban becsülöm az ilyen alkalmakat.


 Az író stílusa gördülékeny, és az, hogy néha kicsit meg voltam keveredve, éppen mely síkban is vagyunk, ez nem a szerző hibája, csak nekem volt szokatlan, azonban ehhez elég könnyen hozzá tudtam szokni. A történések jó ütemben követték egymást, nem voltak üresjáratok, amikor akár egy mondat erejéig unatkoztam volna, lapról lapra lekötötte a figyelmemet, mi történik a szereplőkkel. Kikészültem, néha annyira izgultam, és persze mindig volt izgulnivaló, ugyanakkor jó volt a humor is.

Az egész annyira természetes volt, mintha teljesen normális lenne, ami a gyerekekkel történik, jól írta meg Bernáth a kötetet, És mindig volt valami csavar, kikészültem, de tényleg, és ami a végét illeti, hát komplett szívrohamon mentem keresztül. Imádtam.

Nagyon köszönöm a Cerkabella Kiadónak, hogy ez az izgalmas és lebilincselő regényt elolvashattam. Akit érdekel a könyv, a kiadó honlapján megrendelhetitek, és érdemes körbenézni a teljes kínálatban - persze csak akkor, ha nem ijeszt meg benneteket, ha biztosan nem csak egy könyv fog a virtuális kosaratokban landolni.

Bernáth Zsolt Orsi-sorozatának második és harmadik kötetét is megtaláljátok a kiadó honlapján.

2022. október 17., hétfő

Lovász Andrea (szerk.): Tengerecki. Kalandok Magyarországon

 Szil, szál, szalmaszál, merre jár a Pál?

Gyermekkoromat idézte fel a cím, és már ennyi elég volt, hogy beleszeressek a kötetbe. Amikor tavasszal-nyáron egy ügyvédi irodában voltam gyakorlaton, egyik szünetemben kimentem az erkélyre, mert nagyon megkívántam egy kis Tengereckit, és ott hallgattam hangosan, miközben magam is énekeltem a youtubbal a dalt. Szóval Tengerecki forever.

A másik, ami miatt úgy éreztem, hogy ez a könyv nekem íródott, az alcím volt: Kalandok Magyarországon. Szeretek idegen helyeket megismerni, szeretek túrázni, beutazni az országot, ezért is volt különösen fontos ez az antológia. Ami pedig a különlegességét adja a kötetnek, az a borító, mivel annak belseje egy Magyarország-térképet rejt, rajta a könyvben meglátogatott helyekkel. Ebben az antológiában ugyanis a szerkesztő - és a felkért szerzők - arra tettek kísérletet, hogy Magyarország különböző helyeihez kapcsolódóan megírt történetek-mesék kerüljenek egy csokorban az olvasó elé.

Meglátogathatjuk olvasás közben - a teljesség igénye nélkül - az Aggteleki-tavat, a Bálványköveket, a Fátyol-vízesést, Kantavárat, Rudabányát, a Tisza-tavat vagy éppen a Vaskapu-sziklát. Nekem azért is volt kedves a könyv, mert több helyen is jártam már, ismerőként köszöntött jópár helyszín, vagy éppen azért, mert bakancslistámon szerepelnek. A kortárs szerzők által írott mesék aranyosak, olvasmányosak voltak, jópofa történetek kerültek ki  szerzők tolla alól. És hogy mely szerzőkről van szó? Például Böszörményi Gyuláról, aki az első mesét jegyzi, Dér Adriennről, Berg Juditról, Mészöly Ágnesről, Somfai Annáról, Acsai Rolandról vagy Bernáth Zsoltról. Azt gondolom, már ez a kiragadott néhány név is illusztris társaságot mutat, akik miatt (is) érdemes belelapozni a könyvbe.

Ha azt szeretnéd, hogy egy fiatal kedvet kapjon az ország megismeréséhez, ez a könyv is egy jó megoldás lehet, felkelteni az érdeklődést csodálatos országunk iránt. Ha pedig te vagy az, aki szeret utazni, azért is jó választás, hogy visszaköszönjenek a történetek célpontjai, visszaidézve egykori utazásokat, látogatásokat. Karácsonyra szuper ajándék lehet, jó szívvel ajánlom.

Köszönöm a Cerkabella Kiadónak, hogy elolvashattam a Takács Mari illusztrációival díszített antológiát, amit az érdeklődők a kiadó honlapján is megvásárolhatnak.

2022. október 10., hétfő

Lovász Andrea (szerk.): Macskák mesés könyve

Ennek a könyvnek a kézbe vétele előtt fontos tisztázni, kiknek is szól ez a könyv. Nos, olvasd el a könyvet, ha szereted a macskákat, de még inkább, ha nem, mert mire a végére érsz, meg fogod őket szeretni. Amennyiben odavagy a furcsa, macskás illusztrációkért, ez a te könyved, de ha nem érdekel, az se baj, akkor értékelni fogod a rajzok színvilágát. Klasszikus irodalom szerelmese vagy? Olvasd el a könyvet! A kortársért rajongsz? Neked szól a kötet. Akár a magyar, akár a világirodalom a gyengéd, megtalálod a neked tetsző írást. De akkor is szükséges a polcodra ez a könyv, ha imádod a Macskák című musicalt. Látható tehát, milyen rétegkönyvről is lesz szó a következőkben.

A Macskák mesés könyve című antológia 2021-ben jelent meg a Cerkabella Kiadónál, és igazán tökéletes ajándék azoknak, akik a fentebb is említett szűkebb rétegbe tartoznak. Engem először megijesztett a valódi macskék és a rajzolt illusztráció keveréke, de fel is keltette az érdeklődésemet, főleg, miután belelapoztam a tartalomjegyzékbe, és ott olyan nevekkel találkoztam, mint Mosonyi Alíz, Majoros Nóra, Nemes Nagy Ágnes, Arany János, Lázár Ervin, Varró Dániel, Móricz Zsigmond, Ecsédi Orsolya, Szabó Lőrinc, Tóth Krisztina, Szabó T. Anna vagy éppen Somfai Anna, de említhetném Rudyard Kiplinget, T. S. Eliotot, Lewis Carollt vagy Luis Sepulvedat. És persze mindez a teljesség igénye nélkül. Illusztris társaságba keveredtek tehát a macskák, mire mind ők, mind a kötetben szereplő írók és költők büszkék lehetnek.

Számomra remek kikapcsolódást nyújtott a könyv, főleg, hogy egy rendkívül nehéz év van mögöttem. A segítségével ki tudtam kapcsolódni; mosolyogtam, jót nevettem, sokszor bólogattam, hogy Igen, milyenek a macskák - szóval jó volt, és - azt gondolom - ez a legnagyobb dicséret. Mert lehet fokozni, hogy csodálatos, fantasztikus, fenomenális, lenyűgöző és a többi, de abban, hogy , minden benne van. Egyik kedvencem Kiplingtől A magányosan sétáló macska volt - hát, ez a történet annyira, de annyira tipikus macska, hogy jobban nem is lehetett volna leírni egy macska természetrajzát. Jó volt felidézni több korábbi olvasmányomat is, amelyekből részleteket közölt a kötet, mint Sepulveda kis könyve, A sirályfióka esete a macskával, aki megtanította repülni, vagy éppen Lázár Ervintől A Négyszögletű Kerek Erdő.

A könyv minden írása más. Más korok, más műfajok, más megközelítések. Csak egy közös. A macska. Mert a macska örök.

Nagyon köszönöm a Cerkabella Kiadónak, hogy elküldték nekem ezt az antológiát. Tesó cicám nevében is írhatom, hogy jó volt. :-)

A könyvet a kiadó honlapján megvásárolhatjátok, ne hagyjátok ki, hogy karácsonyra macskás ismerősötöknek ez a kötet kerüljön a fa alá.