2017. szeptember 18., hétfő

1884. szeptember 18-án született Slachta Margit



Slachta Margit 1884. szeptember 18-án született Kassán. Lengyel nemesi származású ősei a Felvidék gazdag földbirtokosai voltak. Apja, Slachta Kálmán már hivatalnok, a Kassai Takarékpénztár igazgatója. Anyja, sárosi Saárossy Borbála, szintén földbirtokos családból származott. A házasságból hat lánygyermek született, Margit másodikként. Apja a takarékpénztárt majdnem csődbe vitte, és megrendült anyagi helyzete elől feleségével és három fiatalabb gyermekével 1908-ban kivándorolt Amerikába.

Slachta Margit 1903-ban tanítói képesítést szerzett, majd Kalocsán 1906-ban német–francia–történelem szakos polgári iskolai tanári diplomát kapott. A kor kibontakozó katolikus szociális reneszánszának hatása alá került, ami új hivatás felé vitte: ez volt a keresztény alapú szociális nővédelmi munka. Két nő inspirálta, hogy a szociális pályát válassza: az egyik Farkas Edith volt, a másik pedig Korányi Sarolta, a magyar nőnevelés kiemelkedő alakja.

A Szociális Missziótársulat megalakulásakor Slachta Margit az elsők között lépett be 1908. novemberében. A szervezet nem szerzetesrend volt, hanem a világi és szerzetesi élet között helyet foglaló egyházi szervezet, melynek bel- és kültagjai egyaránt voltak. Slachta szociális nővér számos előadó körutat tett, és főként Erdélyben szervezte a Társulat helyi csoportjait; közben pedig szerkesztette és nagyrészt írta lapjukat, a Keresztény Nő-t (1918-tól Magyar Nő-t). Fontosnak tartotta a nők érdekképviseletét és politikai jogaikat, az általános és titkos választójogot is. Útja így vezetett a politikához. 1918 elején Slachta Margit belépett a Keresztényszocialista Néppártba, aktív politikai életet élt. Az 1920 eleji nemzetgyűlési választásokon megszerezte mandátumát, és az első női képviselő lett. Első beszédét 1920. április 23-án mondta, amelyben elsősorban a munkásnők intézményes védelmének bevezetését, a női munkafelügyelők alkalmazását szorgalmazta. A kétéves ciklus alatt 28 nagyobb beszédet tartott.
1922. február 16-án lejárt nemzetgyűlési mandátuma, és Farkas Edith főnöknő nem engedélyezte számára az újraindulást, végül 1923. május 5-én Slachtát és több társát kizárták a Szociális Missziótársulatból, akik ezután megalapították a Szociális Testvérek Társaságot, élén Slachta Margittal. A Társaság és Slachta kiemelkedően fontos szerepet töltött be az 1940-es évek első felében a nácizmus és a nyilasok elleni harcban, az üldözöttek mentésében. Társelnöke volt a zsidómentést és védelmet szervező Magyar Szent Kereszt Egyesületnek. 1943-1944-ben számos prelátust meghazudtoló bátorsággal állt ki a zsidók mellett, fellépett a munkaszolgálatosokkal való emberséges bánásmódért. Az embertelenség áldozatául esett munkatársa, Salkaházi Sára szociális testvér, akit a nyilasok az általa bújtatott négy zsidóval és egy katolikus hitoktatónővel együtt 1944. december 27-én a Dunába lőttek.

Slachta Margit 1945 elején visszatért a politikai életbe. Először a szerveződő kereszténydemokrata Néppártban tevékenykedett, de végül a Polgári Demokrata Párt listáján lett 1945 őszén képviselő.
Az 1947. augusztus végi országgyűlési választásokon a Keresztény Női Tábor önálló pártként indulhatott, és Slachta Margit harmadmagával bekerült a parlamentbe az utolsó többpártrendszerű választáson.
1949 elején a Keresztény Női Tábor megszűnt, januártól Slachta már bujkálni kényszerült. Májusban két társával Ausztriába menekült, majd onnan az Egyesült Államokba ment.
Az emigrációban már nem folytatott aktív politikai tevékenységet.
1974. január 6-án, 90 éves korában hunyt el Buffalóban, a Szociális testvérek ottani házában.

Halála után 11 évvel, 1985-ben Izrael államtól megkapta az Igaz Ember kitüntetést, és emlékére fát ültettek a Yad Washem kertjében. 1995. március 15-én Slachta Margit és a Szociális Testvérek Társasága emlékérmet kapott a magyar kormánytól, május 7-én megkapta a Magyar Köztársaság Bátorság Érdemjelét.

Források:

  • Balogh Margit: A „keresztény” feminizmus. In. História XXII. évfolyam 2000. 5-6. sz. p. 56-59.
  • Balogh Margit: Egy katolikus feminista – Nővédelemtől a pártpolitikáig. Slachta Margit és kora keresztény nőképe. In. Réfi Attila – Sziklai István (szerk.): Pártok, politika, történelem. Tanulmányok Vida István egyetemi tanár 70. születésnapjára. MTA–ELTE Pártok, Pártrendszerek, Parlamentarizmus Kutatócsoport, Budapest 2010. p. 29-54
  • Balogh Margit: Ínségakcióktól a politikai közéletig. Slachta Margit (1884–1974) szociális testvér pályája. In. Szilágyi Csaba (szerk.): Szociális kérdések és mozgalmak Magyarországon (1919-1945). Gondolat Kiadó – Barankovics István Alapítvány – Faludi Ferenc Akadémia, Budapest 2008. p. 213-230.
  • Balogh Margit: Slachta Margit a nemzetgyűlésben, avagy az első női képviselő (1920–1922). In: A hosszú tizenkilencedik és a rövid huszadik század. Tanulmányok Pölöskei Ferenc köszöntésére. ELTE BTK, Budapest, 2000. p. 29–38.
  • Balogh Margit: Slachta Margit, a „keresztény feminista”. In: Asszonysorsok a 20. században. BME Szociológia és Kommunikáció Tanszék – Szociális és Családvédelmi Minisztérium Nőképviseleti Titkársága, Budapest, 2000. p. 229–237.
  • Bárdos István – Beke Margit: Egyházak a változó világban. A Nemzetközi Egyháztörténeti Konferencia előadásai, Esztergom 1991, május 29-31. Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat – József Attila Megyei Könyvtár, Tatabánya 1991. p. 569-572.
  • Földesi Margit – Szerencsés Károly (szerk.): Keresztény közéleti személyiségek a XX. században. Kairosz Kiadó, Budapest 2011. p. 179-184.
  • Gergely Jenő – Izsák Lajos – Pölöskei Ferenc: Századformáló magyarok – Arcképek a XX. századból. Gesta Könyvkiadó, Budapest 2002. p. 303-308.
  • Margit testvér életrajza. http://szocialistestverek.hu/10010-margit-testverrol/28-margit-tv-eletrajza
  • Mona Ildikó: Slachta Margit. Corvinus Kiadó, Budapest 1997. 289 p.
  • Murányi Gábor: Amazon a Házban. In. HVG XXII. évfolyam 2000. 12. sz. p. 103-105.
  • Schlachta Margit. In. Magyar Életrajzi Lexikon http://mek.oszk.hu/00300/00355/html/ABC13280/13550.htm
  • Slachta Margit. http://www.rubicon.hu/magyar/oldalak/slachta_margit
  • Slachta Margit. https://barankovics.hu/keresztenydemokracia-adatbazis/ki-kicsoda/slachta-margit
  • Slachta Margit. https://hu.wikipedia.org/wiki/Slachta_Margit
  • Slachta Margit. In. Markó László (főszerk.): Új Magyar életrajzi Lexikon V. kötet P – S. Magyar Könyvklub, Budapest p. 1190-1191.
  • Szilágyi Rita: A politika forgatagában. Duna International Könyvkiadó, Budapest 2011. p. 27-41.
  • Horváth Ágnes: A keresztény nőmozgalmak a dualizmus kori Magyarországon. In. Karlovitz János Tibor (szerk.): Kulturális és társadalmi sokszínűség a változó gazdasági környezetben. International Research Institute, Komarno 2014. p. 309-316. http://www.irisro.org/tarstud2014kotet/40HorvathAgnes.pdf

2017. szeptember 5., kedd

Közösségi book tag @csgabi-tól

Hogy eleget tegyek @Barbiianyuja felkérésének, melyben egy book tag kitöltésére invitál, íme, a válaszaim. :-) Köszönöm a felkérést! :-)

Igyekszem én is a frissebb olvasmányaim közt szemezgetni a válaszokhoz.

1. Twitter – egy könyv, amit imádtál.
Ez nehéz kérdés, mert sokféleképpen lehet imádni. Megpróbálok olyan könyveket ajánlani-mutatni itt, amik pozitív értelemben voltak imádatom tárgyai.
Bohumil Hrabal: Foghíjak
Maeve Binchy: Galagonyaerdő
Mentafagylalt - 24 ma katalán elbeszélés
Szabó Magda: Örömhozó, bánatrontó
Fekete István: Téli berek
Nagy Franciska: Macska a zongorában

2. Facebook – egy könyv, ami nem érdemli meg a nagy hype-ot, ami körülveszi.
Nem igazán tudok ilyet.

3. Tumblr – egy könyv, amit azelőtt olvastál, hogy népszerűvé vált.
Szerintem nincs ilyen. Úgy értem, nem tipikus nálam, hogy olyan könyveket olvassak, amik felkapottak. Ha mégis, azt nem ezért olvasom, hanem mert érdekel.

4. Myspace – egy könyv, amit nem tervezel elolvasni.
Régebben nagyon szerettem az Ulpius Kiadó könyveit. Aztán ők kifordultak magukból, én meg elfordultam tőlük. Szóval a most divatos erotikus-romantikus vonal nem fekszik nekem, hogy így mondjam.

5. Youtube – egy könyv, amit szeretnél filmként/TV show-ként látni.
Sok ilyen van, nem tudok még többet sem kiemelni közülük.

6. Instagram – egy könyv, amit a gyönyörű borítója miatt olvastál.
Nos, nem azért olvastam el, de az volt az első, ami rabul ejtett:
Hannah Kent: Rekviem egy gyilkos asszonyért

7. Goodreads – egy könyv, amit mindenkinek ajánlasz.
Hmmm...
Atiq Rahimi: Türelemkő
Khaled Hosseini: Papírsárkányok
Daniel Keyes: Virágot Algernon-nak
Harper Lee: Ne bántsátok a feketerigót
Gyarmati Béla: A pap fia
Ismail Kadare: Kettétört április
Yasmina Khadra: A merénylet
Bohumil Hrabal: Foghíjak
Maeve Binchy: Galagonyaerdő
Mentafagylalt - 24 ma katalán elbeszélés
Jean Hatzfeld: A bozótvágó kések évszaka
Marilynne Robinson: Lila
Olja Savičević Ivančević: Lehet, hogy novella
+ minden az 1. pontból, ami nincs itt :-D
Nos, nem egy lett, de ezeket mindenképpen mindenkinek. 

8. Skype – Egy könyv olyan karakterekkel, akikkel beszélni szeretnél ahelyett, hogy mindig csak olvasnál róluk.
Márai Sándor: Eszter hagyatéka - Úgy, de úgy kiosztanám őket.

9. We Heart It – Egy könyv, ami érzelmi jelentőséggel bír nálad.
Yasmina Khadra: A merénylet - De azt nem írom le, miért és hogyan.

Köszönöm. :-)