Oldalak

2024. szeptember 13., péntek

Gráczer L. Tamás: A háromfa hölgye

Gráczer L. Tamás könyvével, A háromfa hölgyével már megjelenése óta szemezek, most volt itt az ideje, hogy kihozzam a könyvtárból, amikor ismét megláttam a polcon. A Prae Kiadónál 2022-ben megjelent, Mátyás korában játszódó kriminek azóta folytatása is megjelent A budai hóhér sorozat következő részeként Az Úr szukái címmel. Akinek az érdeklődését esetleg felkelti/felkeltette A háromfa hölgye, érdemes tudni, hogy a történet lezárul a regény végén, így önmagában olvasható történet.


Főszereplőnk Marcus, a budai hóhér, akit egy napon értesít Melciorre, a "Szar Királya", hogy a Budától nem messze álló akasztófán lógó elítélt holttestének társasága akadt: egy ismeretlen, hálóruhás nőt húzott fel valaki a háromfára. Marcusnak gyanús lesz a haláleset, nem hagyja nyugodni, hogy valaki büntetlenül megölte a nőt, meg akarja találni a tettest. Akkor még nem sejti, mennyit tragédia követi meg ezt az elhatározását

Nagyon hosszú ideig olvastam a regényt. Talán indokolatlanul is sokáig tartott befejeznem, de a történet első 80-90 oldalával nagyon lassan haladtam. Nagyon vártam ezt az olvasást, izgatott a történet is, éppen ezért volt érthetetlen a számomra ez a tapasztalás. Annak ellenére, hogy a kapcsolatom a könyvvel nehézkesen indult, végül egy izgalmas, pergő cselekményű nyomozás bontakozott ki. A szerző rendkívül plasztikus leírásai visszarepítik az olvasót az 1400-as évek Budájába; szereplőinkkel együtt lépkedünk a várban, érezzük a szemét, a szennyvíz és a dögök szagát, Marcussal együtt vágunk át a zsúfolt piacon és nemcsak a halott előéletével ismerkedünk meg szép lassan, ahogy folyamatosan derülnek ki tények a nőről, de kibontakozik a főszereplő hóhér múltja is. Kibontakozik a személyisége ami számomra rendkívül tiszteletreméltó: Marcus végig, minden elítélttel tisztelettel, figyelemmel bánik, kerüli a felesleges és értelmetlen erőszakot, de elhivatott választott szakmájával szemben.

Annak ellenére viselkedik így, hogy őt, a hóhért Buda és környékének lakói jobban lenézik és megvetik, mint Melchiorre-t, aki pedig a hulladék, a szemét és a bűzlő trágya összegyűjtéséből él embereivel és folyamatos bűzt áraszt magából. A középkor társadalmának különböző rétegeit ismerhetjük meg a regényben a vezető rétegtől egészen a megvetett zsidóságig. Marcus nyomozását sokszor nehezítik meg emberek és körülmények, habár akad segítsége is a nyomozásban. Természetesen végül rálel a helyes útra, ami végül célhoz vezeti, hiába kerül sokszor nehéz helyzetbe. Sajnáltam, hogy több ártatlan ember is életét veszíti Marcus ismerősi köréből és hogy voltak, akik csalódást okoztak neki, visszaélve bizalmával. Sajnálatom mellett tiszteletemet is kivívta bátor és kitartó nyomozásával, egyenes, gerinces viselkedésével és igazságérzetével, amivel megtett minden tőle telhetőt, hogy kiderítse a bűnös kilétét.

A gyilkos személye meglepetés volt a számomra, de igaz az is, hogy az események láncolatára visszagondolva illeszkedik a történetbe ez a lezárás. Érdekes volt, hogy Gráczer L. Tamás nem ment szembe a történelemmel a gyilkos személyének történetét illetően. Habár az uralkodó és a hóhér alapvetően egy véleményen van a kötet végén, fontos tudatosítanunk magunkban, hogy Mátyás királynak magasabb rendű célokat kell figyelembe vennie döntésében, mint a hóhérnak.

Habár viszonylag hosszú történetről volt szó, a tördelés nagyon baráti volt; kényelmes volt kézbe is venni, olvasni is a regényt. A szöveg is színvonalas, a korrektor/szerkesztő is jó munkát végzett, le a kalappal az egész könyv előtt.

Nagyon kíváncsi vagyok a sorozat második részére, Az Úr szukáira, mert az író első regénye engem meggyőzött arról, hogy szükségem van rá, hogy azt is elolvassam.

A Prae Kiadó honlapját érdemes felkeresni, mert sok izgalmas könyvet találhatunk a kínálatukban.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése