Oldalak

2024. március 10., vasárnap

Fehér Boldizsár: Vak majom

Fehér Boldizsár első regénye 2018-ban jelent meg a Magvető Kiadó gondozásában, és 2019-ben elnyerte a legjobb elsőkönyves írónak járó Margó-díjat. Nekem a felütés (Két Nobel-díjas tudós bejelenti egy párizsi luxusszálloda lakóinak, hogy a következő napokban egy kísérletben fognak részt venni.) kicsit emlékeztetett Rejtő Jenő Vesztegzár a Grand Hotelben című regényére, így kíváncsi lettem, milyen lehet az a történet, amit egy rangos díjjal jutalmaztak és aminek a fülszövege nekem cseppet Rejtőt idézte.

Fehér első regénye jó példája annak, milyen veszélyes a jóhiszeműség, a naivság, a másokba vetett feltétlen bizalom; a kényelmesség és a lustaság. A fiatal főhős tizennyolcevesen magára marad. Anyja elhagyja a férjét és őt, külföldön kezd új életet egy milliomos oldalán, és apjára sem számíthat életének egyik legsérülékenyebb időszakáéban. Ekkor tudja meg azt is, hogy az apja valójában nem is a vér szerinti apja, mire a fiú felkeresi az idős milliomost budapesti otthonában. A férfi halála után ő örökli meg a vagyont, amivel azonban nem tud mit kezdeni. Nemcsak fiatal és éretlen, de nagyon hiszékeny is, aki azt gondolja, a gazdagságot és a hatalmat elég élvezni, de nem kell érte tenni semmit.

A történet a hotellel és a kísérlettel adja meg a keretet a főszereplő visszaemlékezéshez, aki éppen menekül a magyar rendőrség elől, s eközben az olvasó megtudhatja, mi vezetett addig, hogy bújkálnia kell. Először nehéz volt belerázódni a történetbe és a felelőtlen viselkedés is zavart, ahogy haladtam azonban az olvasással, egyre élvezhetőbb lett a regény. Sok arculcsapás kellett, hogy a srác elinduljon a jellemfejlődés útján, és díjazom, hogy elindult. Valójában - bármennyire is ellenszenves volt az elején - utólag átgondolva, nem lehetett érte hibáztatni. A középosztályban nevelkedett, hirtelen szakadt rá a jólét, vér szerinti apja korai halálával nem volt senki, aki megtanította volna a vagyon helyes kezelésére. Csupa keselyű vette körül, ő pedig túl fiatal és értetlen volt ahhoz, hogy átásson a vállalatánál maguknak harácsolókon és a pénzére ácsingózó nőkön.

Igen, ez kicsit olyan, mint amikor valaki közokirat-hamisítást követ el, mert a haver azt mondta, írd már ezt lá, Józsi, majd arra hivatkozik, hogy "nem tudtam, hogy ez bűncselekmény". A jog nemismerete nem menstesít a felelősségrevonás alól. És persze a történetünk főhőse esetében sem lehet felmenteni, csak talán kicsit megérteni. 

Hogy megérdemelten kapott-e ezt a regény Margó-díjat a többi döntős előtt, nem tudom megmondani, mivel nem olvastam a 2019-es rövidlista köteteit, de az biztos, hogy egy rendkívül érdekes kísérlet - ha fogalmazhatok így - ez a regény, számomra újszerű élményt adott, és ahogyan Horváth Viktor Möbionja, úgy ez a regény is sokszor eszembe jutott a 2019-es első olvasás óta, amit mi sem bizonyít jobban, hogy idén újraolvastam.

Köszönöm a Magvető Kiadónak, hogy recenziós példányt biztosított számomra, így megismerhettem Fehér Boldizsár első regényét.

2024. március 3., vasárnap

Pamela Butschart: Űrlény lett a tanárnőm!

Meglepően kellemes és szórakoztató olvasnánnyal indult a márciusom, amikor elolvastam Pamela Butschart Izzy-sorozatának első részét, Az űrlény lett a tanárnőm! című ifjúsági regény. A sorozat a Móra Könyvkiadónál jelenik meg, 2023-ban az első két kötet látott napvilágot, és elsősorban a kiskamasz korosztály a célközönsége, habár - mint látható - felnőtt fejjel is igazán élevezetes kikapcsolódást nyújt.

A történetben Izzy morcos és szigorú tanárnője szokatlan és ijesztő dolgokat kezd művelni, például kedves, ami megrémíti Izzyt és barátait, és a különböző teóriák hamarosan egy irányba mutatnak: Miss Jonesból űrlény lett.

Izzyhez, Jodihoz és Zach-hez hamarosan csatlakozik Maisi, így már négyen próbálják kideríteni, mi történt a tanárnővel - de nemcsak vele vannak gondok, hanem a titkárnők is egyre furcsábbak! És az a rózsaszín maci, amit Miss Jones egyre csak szorongat és hucol magával! Mindez a kedvessége mellett, és amellett, hogy az óra megtartása helyett énekelnek, táncolnak és filmet néznek! Sőt! A tanárnő beceneveket talál ki a gyerekeknek, amiről Izzy egy rövid időre azt gondolja, hogy aznap a gyümölcsökről fognak tanulni!

Aztán gyorsan leültünk, Miss Jones pedig kijelentette:
– Ma Valentin-napi lapokat fogunk készíteni!
Aztán rózsaszínú, piros szívekkel díszített papírt osztott ki, majd benyomta a CD-lejétszóba a Minden idők legszebb szerelmes dalai 6-ot. Ez több okból is furcsa volt:

Első ok: Miss Jones mosolygott (mégpedig egyfolytában).
Második ok: Miss Jones énekelt.
Harmadik ok: október volt, és nem február!

Csupa ijesztő esemény!

Ebben a humoros történetben minden megtörténik, ami egy iskolában megtörténhet: titkos búvóhely a lépcső alatt, rosszullétet mímemlő illetve nem csak mímelő gyerekek és összeesküvés az űrlények ellen. Az olvasó persze már az elejétől sejti, mi állhat a tanárnő viselkedésének megváltozása mögött, mégis szórakoztató, ahogyan figyelhetjük a gyerekek képtelen teóriájának egyre újabb és újabb állomásait, míg végül a lánymosdóban kiderül az igazság, és lehull a lepel a rózsaszín maci titkáról is.

A szöveg valóban olyan, mintha egy nyolcéves mesélné el az eseményeket, friss és lendületes. Nemcsak a tanárnő űrlénnyé válása a témája a regénynek, de olvashatunk a fóbiákról is Zach kapcsán, vagy éppen Maisi-vel kapcsolatban arról, milyen elvált szülők gyerekének lenni. Nincsen ezeken hangsúly a kötetben, mégis fontos részei  az eseményeknek

A borító nekem túl modern, de a célközönség nem én vagyok, hozzájuk pedig tökéletesen eltalál ez a borító és ez a történet, sőt, ahogy haladtam az olvasással, a könyv illusztrációi is egészen kedvelhetőek lettek, illeszkedtek a történetmesélő kislányhoz és az események kaotikusságához.

Nagyon jó, hogy a Móra Könyvkiadó elhozta ezt a sorozatot a magyar olvasóknak; remélem, hogy sok felnőtt és gyerek kezébe eljut majd. A sorozat második része is megvásárolható már, hiszen - ahogyan az első rész, úgy - a második is elérhető a kiadó honlapján és a könyvesboltokban.